John Deere snö blad monteringsanvisningar

John Deere gör en mängd olika trädgårdstraktorer, av vilka många kan dubbla som SNÖPLOGAR under vintern. Med hjälp av en John Deere traktor plöja snö innebär nya utmaningar för husägare, den första är montering av snö bladet. John Deere återförsäljare eller husägare kan montera snö bladet. Eftersom uppgiften är relativt enkelt, kan husägare som väljer att montera snö bladet själv minska kostnaden för ägandet av snö bladet.

Instruktioner

Fästa delar till bladet

•SLIP 5/16 med 3/4-tums transport bult i de fyrkantiga hål som tillhandahålls i snö bladet, sedan genom de fyrkantiga hål i skrapan plattan. Trä en 5/16-inch låsmuttern på varje vagn bult och dra åt ordentligt med en skiftnyckel.

•SLIP två 5/16 av 1-tums transport bult i hålen som finns på vänster sida av snö bladet för fastsättning av skid skor. Skjut skid skor över vagnsbultar, glida 5/16-tums platta bricka på varje vagn bult, tråd en 5/16-inch låsmuttern på varje vagn bult och dra åt dem ordentligt med en skiftnyckel, som säkerställer att sladda sko även med skrapan plattan. Upprepa för höger sida.

•SLIP fyra, 5/16 med 3/4-tums transport bult i hålen i snö bladet för förstärkning plattan. Rikta in de fyra hålen i förstärkning plattan med vagnsbultar och halkade bladet på alla för vagnsbultar. Glida 5/16-tums platta bricka på varje vagn bult, trä en 5/16-inch låsmuttern på varje vagn bult och dra åt dem med en skiftnyckel.

Installera den vinkel lås barer

•Sätt två vinkeln låsa barer tillsammans genom att rikta in hålen i två barer och glider en bult 3/8 av 1 1/4-tums transport in i fyrkantiga hål som är närmast tillsammans på en av vinkel låsning barer. Glida en låsbricka på varje enskild vagnsbultar och tråd en 3/8-tums låsmuttern på varje enskild vagnsbultar. Dra åt fästen med en skiftnyckel.

•SLIP runda krok slutet av förlängningen våren in i hålet i våren montera fästet på push kanal församlingen. Stick in rak krok vinkel lås våren genom hålet i vinkel lås barer.

•För vinkeln låsa barer genom push kanal församlingen och placera en.28 ID av 95-tums spacer mellan varje sida av vinkel lås barer och push kanal församling. Skjut en 1/4 av 3 1/4-tums hex bult genom push kanal församling, distanser och lås barer. Gänga en med 1/4-tums låsa muttern w/nylon infogar hex bult och dra åt med en skiftnyckel.

Sätt styrkabeln i kabel montera fästet

•Sätt en 5/16-inch jam mutter till den gängade ändan på styrkabeln, se till att 3/4-tums av tråd kvar exponeras. Glida styrkabeln in kabel monteringsfästet. Trä en annan 5/16-inch jam mutter till den gängade änden på styrkabeln.

•För bollen slutet av styrkabeln genom gaffelfäste Logoband montering. Glida en 1/4 av 1-1/2-tums hex bult genom gaffelfäste Logoband montering, en.39 ID av.62-tums spacer och vänstra hålet i push kanal församling. Trä en 1/4-tums Låsning nötter w/nylon Infoga på hex bult.

•Dra jam nötter med en skiftnyckel.

Installera Spring Mount staven

•Installera ett 3/8-tums palnut på våren montera spö med en hammare, med ett block av trä för stöd.

•SLIP våren montera stången genom hålen närmaste vinkel lås barer i push kanal församling.

•Installera ett 3/8-tums palnut till den andra änden på våren montera spö med en hammare, med ett block av trä för stöd.

Fästa bladet den Push kanal församlingen och installera resa våren

•För en 1/8-tums cotter pin genom hålet nära knä böja i blade pivot axeln. Spridning i ändarna av cotter PIN-koden. Rada upp Hack hålen i push kanal församling med v-form hål i förstärkning plattan.

•Installera blade pivot axeln genom Hack hålen från vänster, med böjen uppåt. Sätt en 1/8-tums cotter pin genom slutet hålet i blade pivot axeln. Spridning i ändarna av cotter PIN-koden.

•Ta bort plastlocket och en 3/8-tums mutter från resan våren. Justera de återstående 3/8-tums muttern med en skiftnyckel, se till att 1-tums trådar är utsatta.

•Hook resa våren runt våren montera rod.

•SLIP gängade slutet av resan våren genom hålet i den övre kanten på bladet. Trä den ursprungliga 3/8-tums muttern på resa våren och ersätta plastlocket.

Fästa släpp greppet till Lift handtag röret

•För övergång handtag grepp på lyft handtaget röret.

•Slip en 5/16 av 1-1/2-inch hex bult genom deras grepp och lyft handtaget röret och tråd en 5/16 tum låsning inte på hex bult.

•Dra med en skiftnyckel, men inte över skärpa. Släpp greppet måste pivotera fritt.

Fästa styrkabeln till Lift handtag röret

•Sätt en 5/16-inch jam mutter till den lösa änden på styrkabeln. Se till att 3/4-tums trådar utsätts vänster. Skjut in styrkabeln i monteringsfästet för kabel på lift tube handtaget. Trä en annan 5/16-inch jam mutter till den lösa änden på styrkabeln.

•SLIP bollen slutet av styrkabeln genom gaffelfäste Logoband montering, se till att det lutar fritt efter installationen.

•Installera gaffelfäste Logoband montering på svetsen bult på släpp greppet, med en 1/4-tums acorn mutter. Dra åt med en skiftnyckel, men dra inte över åt. Bakänden Logoband montering måste pivotera fritt.

•Sätt styrkabeln till lift röret, med två slips spännband.

Montering lyft handtaget röret i hissen handtag staven och montering Pivot stöd

•Grease den långa änden av hissen hantera stav, med hjälp av rör av fett som tillhandahålls. Skjut den långa änden av hissen handtag staven i lyft handtaget röret.

•Sätt pivot stöd fästet till två hakparenteserna stöd av glidande en 3/8 av 1-tums hex bult i var och en av de fyra hålen förutsatt stöd fästet hålen ges i stöd vinkelparenteser och trådning en flänsad låsmuttern på varje hex bult. Dra inte åt.

•Sätt rätt hitch fästet och vänster hitch fästet stöd vinkelparenteserna genom glida ned en 3/8 av 1-tums hex bult i alla hål som tillhandahålls, och gängning en 3/8-tums fläns låsmuttern på varje enskild hex bultarna. Dra åt alla fästen med en skiftnyckel.

•SLIP två, 3/8 med 3/4-tums hex bult från insidan av höger och vänster hitch plattorna genom hålen som tillhandahålls. Trä en 3/8-tums fläns låsmuttern på varje enskild hex bultarna och dra åt alla nötter med en skiftnyckel.